Dzwony Drukuj Email
Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Żelistrzewie chlubi się pięknymi, trzema dzwonami już od ponad pięciu lat.
Dzwony te zostały wykonane w odlewni dzwonów braci Kruszewskich w Węgrowie [za Warszawą]. Każdy z dzwonów ma swoje imię i własne przesłanie.

Charakterystyka poszczególnych dzwonów jest następująca:

Dzwon Najświętszego Serca Pana Jezusa - posiada ton "B" i waży 441 kg.
Dzwon Niepokalanego Serca Maryi - posiada ton "Cis" i waży 274 kg.
Dzwon Św. Józefa - posiada ton "F" i waży 153 kg

Ponadto na każdym z dzwonów odlano tekst ukazujący jego głębokie przesłanie:
Moje imię NAJŚWIĘTSZE SERCE JEZUSA.
"Przykazanie nowe daję wam, abyście się wzajemnie miłowali, jak ja was umiłowałem. Wytrwajcie w miłości mojej".
Fundator: Krystyna Adamska, Toronto, Kanada. Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa, Żelistrzewo 1995.

Moje imię NIEPOKALANE SERCE MARYI.
"Uczyńcie wszystko, cokolwiek Syn Mój wam powie".
Fundator: Teresa i Jan Liss, Żelistrzewo. Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa, Żelistrzewo 1995.

Moje imię ŚWIĘTY JÓZEF.
"Nie bój się wziąć do siebie Jezusa i Maryi".
Fundator: Irmina Kowalczyk, Montreal, Kanada. Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa, Żelistrzewo 1995.

Dzwony te zostały sprowadzone z Węgrowa dnia 5 kwietnia 1995 r. przez Tomasza Liss i ks. Zbigniewa Kulwikowskiego dzięki pomocy Pana Jana Liss, który użyczył im swój transport.

Najważniejszym momentem w historii tych dzwonów było ich uroczyste poświęcenie przez Jego Ekscelencję Księdza Arcybiskupa Tadeusza Gocłowskiego, Metropolitę Gdańskiego, które odbyło się 18 września 1995 roku.

Dzwony te do czasu umieszczenia ich na wieży kościoła zawieszone zostały na specjalnie przygotowanej stalowej konstrukcji, ustawionej przed kościołem.
Zawieszenie stalowe wykonali panowie: F. Formella, A. Nastały, M. Barzowski, S. Radtke i J. Klein.
Następnie należało ową stalową konstrukcję wynieść na wieże naszego kościoła. Oczywiście nie nastąpiło to od razu.
Wyniesione one zostały - jako pierwsze trzy dzwony - w pamiętną środę 7 października 1998 r. w liturgiczne wspomnienie NMP Różańcowej .
Po raz pierwszy na wieży kościoła zostały uruchomione 28 października 1998 r.
Montaż na wieży stalowej konstrukcji oraz umieszczenie na niej dzwonów, to ciężka i owocna praca kilku panów, a mianowicie: A. Budnik, J. Bartlewskiego, B. Strug, K. Kraśnickiego, A. Krzebietke, F. Bekisz, E. Sikory.
Natomiast z pomocą techniczną przybył także M. Barzowski.

Kolejnym ważnym etapem w historii dzwonów jest uruchomienie ich za pomocą elektronicznego napędu.
Nastąpiło to 27 maja 1999 r. Od tej pory komputer sam włącza i wyłącza dzwony zgodnie z zaprogramowanymi godzinami w danych dniach roku.
Dzwony można także wyłączyć pilotem będąc nawet poza terenem kościoła.