CO OZNACZA NAPIS C+M+B UMIESZCZONY NA DRZWIACH WEJŚCIOWYCH DO MIESZKANIA LUB DOMU. Drukuj Email
CO  OZNACZA  NAPIS  C+M+B
UMIESZCZONY  NA  DRZWIACH WEJŚCIOWYCH
DO  MIESZKANIA  LUB  DOMU.

Dnia 6 stycznia Kościół obchodzi uroczystość Objawienia Pańskiego, zwaną w polskiej tradycji świętem Trzech Króli. Tego dnia w kościołach święcona jest kreda, którą zgodnie z dawną polską tradycją, na drzwiach wejściowych do polskich domów i mieszkań kreślimy litery imion Mędrców ze Wschodu: Kacpra, Melchiora i Baltazara. Napis ten może wykonać ojciec lub matka oraz na życzenie rodziny kolędujący kapłan.
Oznakowanie drzwi naszych domów i mieszkań posiada rangę świadectwa wiary całej rodziny w Jezusa Chrystusa.
Kto poświęconej kredy nie posiada, może po Mszy św. podejść do balasek i zabrać ze sobą do domu kawałek poświęconej kredy.

W oparciu o św. Augustyna,
skrót  C+M+B oznacza:

* Chrystus Multorum Benefactor  - to znaczy:
Chrystus Dobroczyńca wielu.

* Najpiękniej i najsłuszniej należy ten skrót tłumaczyć jako:
Chrystus Mansioni Benedicat - to znaczy:
Niech Chrystus błogosławi temu domowi.

Napis ten umieszczona się na drzwiach wejściowych do mieszkania lub do domu, podczas kolędy.  Jest on potwierdzeniem błogosławieństwa, jakiego udzielił kapłan podczas kolędy. Jak wspomniałem wyżej, ten napis jest także świadectwem i potwierdzeniem wiary mieszkańców domu lub mieszkania.  Ten znak  jest także noworocznym życzeniem Kościoła dla każdej chrześcijańskiej rodziny, domu i mieszkania.